!f İstanbul filmlerinin Kare As'ı

 
06.02.2010
 
11-21 Şubat arası İstanbul'da düzenlenen 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali nam-ı diğer !f İstanbul, bu yıl yine özgün, deneysel ve bağımsız yapımları izleyicilerle buluşturacak. Sinema yazarlarına festivalde öne çıkan yapımları sorarak sizler için 10 filmlik bir liste hazırladık
 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète)
Film, Fransız hapishanesine düşmüş, 19 yaşında, kimsesiz, Arap kökenli ve okuma yazma bilmeyen Malik Djabena'nın kırılganlığını gün geçtikçe yendiği hayat öyküsünü anlatıyor. Film, Nil Kural, Esin Küçüktepepınar, Cüneyt Cebenoyan, Fırat Yücel, Mehmet Açar, Uğur Vardan ve Murat Özer'in tavsiyesi. Film için Küçüktepepınar; "Hapishane türüne sağlam bir yorum," diyor. Kural ise, "Hapishanenin içine kurduğu 'mikro Fransa'yla merak uyandırıyor," diyor. Yönetmen: Jacques Audiard Oyuncular: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Gösterimler: 19 Şubat, 22.00, AFM Budak Caddebostan; 21 Şubat, 11.00, AFM Fitaş Salon 4.
(Aldığı oy: 7) *******
 
Aşk Dersi (An Education)
1960'larda Londra'da geçen film, dünyada olup bitenleri öğrenmeye hevesli lise öğrencisi Jenny ve iki katı yaşındaki David arasında geçen aşk ya da eğitim hikâyesini anlatıyor. Nil Kural, Uğur Vardan ve Mehmet Açar'ın tavsiyesi olan film için Nil Kural, "Senaryosunun usta İngiliz yazar Nick Hornby'nin imzasını taşıması ve yönetmen koltuğunda Danimarka'nın önemli yönetmenlerinden Lone Scherfig'in oturması harika bir birliktelik," diyor. Yönetmen: Lone Scherfig Oyuncular: Carey Mulligan, Olivia Williams, Alfred Molina. Gösterimler: 11 Şubat, 21.30 AFM Fitaş Salon 4; 13 Şubat, 19.00 AFM Fitaş Salon 4.
(Aldığı oy: 3) ***
 
Ben Küba (Soy Cuba)
Fırat Yücel ve Alin Taşçıyan'ın tavsiyesi olan Ben Küba, 2009'da 50. yılını kutlayan Küba Devrimi şerefine gösteriliyor. Film, devrimi hazırlayan koşulları devrim kahramanlarına değinmeden Küba'dan sıradan insanların hayatı üzerinden anlatan ilginç bir propaganda filmi. ABD'de Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola sayesinde yeniden keşfedilen film için Scorsese, "Sinemaya başladığımda bu filmi izlemiş olsaydım, şu an bambaşka filmler yapardım," demiş. Yönetmen: Mikhail Kalatozov Oyuncular: Jose Callardo, Sergio Corrieri Sovyetler Birliği- Küba 1964 Gösterimler: 13 Şubat, 19.30 AFM Budak Caddebostan; 19 Şubat, 13.00 AFM Fitaş Salon 1.
(Aldığı oy: 2) **
 
Hileli Gerçek (Double Take)
Yeşim Tabak ve Murat Özer'in taviyesi olan film, Sapık ve Kuşlar gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Alfred Hitchcock üzerine çekilmiş bir 'sahte belgesel'... Filmde Hitchcock'un karakterine yeni bir yorum getiriliyor. Yani, Hileli Gerçek'te her duyduğunuza inanmayın! !f İstanbul'un türüyle bile en deneysel filmlerinden olan Hileli Gerçek'in yönetmenliğini Johan Grimonprez üstleniyor. Yönetmen: Johan Grimonprez Oyuncular: Ron Burrage, Mark Perry. Gösterimler: 11 Şubat, 15.00 AFM Fitaş Salon 4; 21 Şubat, 15.30 AFM Budak Caddebostan.
(Aldığı oy: 2) **
 
Hizmetçi (La Nana)
Film, Şilili üst sınıf bir ailenin yanında çalışan, hizmetçi Raquel'in iç hezeyanlarını anlatırken, izleyiciye sınıf ilişkilerinin çıkmazlarını gösteriyor. Murat Özer ve Olkan Özyurt'un tavsiyesi. Özyurt, "2009'un festivallerde yıldızı parlayan filmlerinden. 21. yüzyılda bir hizmetçinin hayata bakışına enfes bir örnek," diyor. Yönetmen: Sebastian Silva Oyuncu: Catalina Saavedra Gösterimler: 19 Şubat, 22.00, AFM Fitaş Salon 1; 20 Şubat, 17.30, AFM Budak Caddebostan.
(Aldığı oy: 2) **
 
Koca Adam (Gigante)
Süpermarkette çalışan iri cüsseli Jara'nın temizlik görevlisi Julia'ya aşkını anlatan film, festivallerde büyük ilgi görmüş. Berlin Film Festivali'nden üç ödülle dönen Koca Adam, Esin Küçüktepepınar ve Alin Taşçıyan'ın tavsiyesi. Küçüktepepınar, "Arjantin'den, histerisi incelikle ayarlanmış hoş bir tutku tezahürü," diyor. Yönetmen: Adrián Biniez Oyuncular: Horacio Camandulle, Arjantin, İspanya Gösterimler: 16 Şubat, 15.00, AFM Fitaş Salon 4; 18 Şubat 19.00 AFM Fitaş Salon 4.
(Aldığı oy: 2) **
 
Precious: Acı Bir Hayat Hikâyesi
16 yaşındaki Precious, öz babasından ikinci kez hamile, annesi tarafından şiddete uğruyor, okuldaysa umut arıyor. Film, Oscar'ın güçlü adaylarından. Mehmet Açar ve Olkan Özyurt'un önerdiği film için Özyurt, "Film, insanlığın iyice zıvanadan çıktığının kanıtı. Bu dramı izlemek bile yürek istiyor!" diyor. Yönetmen: Lee Daniels Oyuncular: Gabourey Sidibe, Mo'nique, Paula Patton, Mariah Carey, Sheri Shephard. Gösterim: 13 Şubat, 21.30 AFM Fitaş Salon 4
(Aldığı oy: 2) **
 
Red Riding
Gerçek polisiye olaylara dayanan bu üç film, 1974-1983 yılları arası süren cinayetleri çözmeye çalışan üç adamın peşinden gidiyor. Esin Küçüktepepınar ve Murat Özer'in tavsiyesi olan filmler için Küçüktepepınar, "İngiltere'nin meşum Thatcher dönemine dair gotik esintili klasik bir polisiye öykü," diyor. Filmler, tek seansta gösterilecek. Gösterimler: 13 Şubat, 12.30 AFM Fitaş Salon 4; 19 Şubat 19.00 AFM Fitaş Salon 4.
(Aldığı oy: 2) **
 
O, Bir Çinli (She, a Chinese)
Jürimizden Cüneyt Cebenoyan'ın tavsiyesi olan film, genç Mei'nin farklı kültürler arasında geçen kendini bulma hikâyesini anlatıyor. Filmde Çinli rock gruplarından alınan müzikler önemli yer tutuyor. Film, Xiaolu Guo tarafından çekilmiş. Yönetmen: Xiaolu Guo Oyuncular: Huang Lu, Zhang Lanli, Li Jiyi. Gösterimler: 21 Şubat, 14.00 AFM Fitaş Salon 4; 17 Şubat, 15.00 AFM Fitaş Salon 4
(Aldığı oy: 1) *
 
Pippa'ya Mektubum
Pippa Bacca'ya adanan bir yol hikâyesi. Olkan Özyurt, tavsiyesi olan film için, "Gebze'de vahşice öldürülen Pippa Bacca'nın yarım kalan yolculuğunu, yönetmen Bingöl Elmas tamamlamaya çalışıyor. Kayıtsız kalmamak gerek! Barışa ve güvene hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var," diyor. Yönetmen: Bingol Elmas Oyuncu: Bingöl Elmas Gösterimler: 13 Şubat, 17.30 AFM Fitaş Salon 1; 15 Şubat, 15.30 AFM Fitaş Salon 1.
(Aldığı oy: 1) *
 
Alin Taşçıyan (Star) 
Koca Adam (Gigante) 
Samson & Delilah 
Vallahi Ben Yapmadım (C'est Pas Moi, Je Le Jure) 
Ben Küba (Soy Cuba)
 
Fırat Yücel (Altyazı) 
Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok (Kasi Az Gorbehaye Irani Khabar Nadareh) 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète) 
Ben Küba (Soy Cuba) 
Tarımsal Ütopya (Sawan Baan Na)
 
Cüneyt Cebenoyan (BirGün) 
O, Bir Çinli, (She, a Chinese) 
Bronson 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète) 
Ordu'da Bir Argonot
 
Mehmet Açar (HaberTürk) 
Yaman Tilki (Fantastic Mr. Fox) 
Aşk Dersi (An Education) 
Precious: Acı Bir Hayat Hikâyesi (Precious) 
l Yeraltı Peygamberi (Un prophète)
 
Yeşim Tabak (SABAH) 
FİLM: bir kadın, bir silah (FİLM IST. a girl & a gun) 
Beyaz Şimşek (White Lightnin') 
Hileli Gerçek (Double Take) 
Gece Kuşları (Nighthawks)
 
Murat Özer (SİYAD Başkanı) 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète) 
Hizmetçi (La Nana) 
Red Riding Üçlemesi (1974, 1980, 1983) 
Hileli Gerçek (Double Take)
 
Esin Küçüktepepınar (SABAH) 
Red Riding Üçlemesi (1974, 1980, 1983) 
Police Adjective 
Koca Adam (Gigante) 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète)
 
Nil Kural (Milliyet) 
Yeraltı Peygamberi (Un prophète) 
İyi Bir Yürek (The Good Heart) 
Herkes Gibi (Everyone Else) 
Aşk Dersi (An Education)
 
Olkan Özyurt (SABAH) 
Gıda, Ltd (Food. Inc) 
Precious: Acı Bir Hayat Hikâyesi (Precious) 
Hizmetçi (La Nana) 
Pippa'ya Mektubum