'Erkeklik halleri' arasında Pippa Bacca

İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın yarım kalan barış yolculuğunun Türkiye ayağını tamamlayan Bingöl Elmas’ın 'Pippa’ya Mektubum' adlı belgeselinin ilk gösterimi !f İstanbul’da gerçekleştiriliyor.
ntvmsnbc
11 Şubat. 2010 Perşembe
İSTANBUL - İtalyan Sanatçı Pippa Bacca’nın beyaz bir gelinlikle Milano’dan başlattığı ve Kudüs’te son bulmasını planladığı “barış yolculuğu” bundan 2 sene once Gebze’de bir saldırı ile son bulmuştu. Öldürülen sanatçı Bacca’nın yarım kalan yolculuğunu tamamlamak isteyen belgeselci Bingöl Elmas, Bacca’nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola çıktı. Elmas, Bacca gibi otostop yaparak, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısında bu barış yolculuğunu noktaladı. 11 gün süren bu yolculukta, barışın, insana güvenin, kadın olmanın izini sürdü. Bu izleri ve yolda rastladığı Insana dair öyküleri kendi kamerasına kaydetti.
 
Bingöl Elmas, belgeseli, ''Filmde, Pippa’ya olanlardan, ‘erkeklik’ hallerinden bahsedilirken bir yandan da Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşildi. Erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film” diye tanımlıyor.
 
“Pippa’ya Mektubum” Fransız kanalı Arte tarafından desteklenerek, yapım şirketi Article Z’den Patrice Barrat’ın “Öteki Türkiye Programı” çerçevesinde ve Tuğrul Artunkal’ın editörlüğünde gerçekleştirildi. Yolculuk sırasında Bingöl Elmas’ı 5 kişilik bir yapım ve çekim ekibi izledi.
 
 
Belgeselin Türkiye’deki ilk gösterimi, !f İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Film, 13 Şubat 17.30’da İf İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde ilk kez izleyicisi ile buluşacak.
 
Festivalin ‘Erkeklik Halleri’ isimli bölümü kapsamında gösterilen belgeselin Ankara gösterimi ise yine festival kapsamında 28 Şubat'ta saat 17.00’de olacak. 
 
İlk Gösterim: 13 Şubat Cumartesi 17.30’da, AFM Fitaş Salon 1’de 
İkinci Gösterim: 15 Şubat Pazartesi 15.30’da AFM Fitaş Salon 1’de 
Ankara Gösterimi: 28 Şubat Pazar 17.00’de AFM Cepa Salonu’nda