İstanbul'un bağımsızları New York Times'ta

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, İstanbul'da düzenlenen !f Uluslararası Bağımsız Film Festivaline yer verdi.

 

 

 
ntvmsnbc
Güncelleme: 10:44 TSİ 15 Şubat. 2010 Pazartesi

NEW YORK - İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla gerçekleştirilen !f İstanbul programında ağırlığını hissettiren ve gala gösterimlerini ilk kez !f’te gerçekleştirecek olan Türkiyeli belgeseller New York Times resmi blog sitesine Susanne Fowler imzasıyla taşındı.

Fowler, 14 Şubat tarihli yazısında, yeni kuşak Türkiyeli belgeselcilerin gördüğü ilginin yanında, !f’in The Auteurs ile dünyada ilk kez gerçekleştireceği !f: İstanbul’dan Canlı, Hit Filmler ve Keşif yarışmasına da değiniyor.

Pippa'ya Mektubum
Türkiyeli belgesel filmlerin arasında en dikkat çekici olanlardan biri hiç şüphesiz “Pippa’ya Mektubum”. Dünya barışı için beyaz gelinlik giyip Milano’dan otostopla yola çıkan Pippa Bacca’nın yolculuğu Türkiye’de, Gebze Ballıkayalar’da uğradığı saldırıyla çok üzücü bir şekilde noktalanmıştı. Yönetmen Bingöl Elmas, yine otostopla ama bu kez siyah bir gelinlikle yarım kalan bu yolculuğu tamamlamaya çalışıyor. Elmas, beklenebileceği üzere karanlık ve ders verici bir film değil tam aksine samimi ve zaman zaman esprili bir bakışla hem olanları anlamaya çalışıyor hem de maço kültürün ve şiddetin temsil biçimlerinin izini sürüyor.

Ordu'da Bir Argonot
“Dünyanın Çivisi” bölümünde gösterilecek olan genç yönetmen Rüya Arzu Köksal’ın filmi “Ordu’da Bir Argonot” ise bizi Karadeniz’e götürüyor. Konu Karadeniz ve doğa sevgisi olunca akla hemen gelecek “birkaç iyi adam”dan biri Argonot Enis… İstanbul-Ordu arasındaki 1000 kilometrelik yaya yürüyüşü ya da Vosvos şenliği gibi, gerçekleştirdiği çeşitli bireysel ve toplu etkinliklerle tanınan; kimilerinin 68’li Fruko diye andığı; adı artık efsaneleşmiş olan Enis Ayar’ı bu filmle birlikte, yaşadığı ve güzelleştirmek için mücadele ettiği Ordu’da tanıma fırsatını elde ediyoruz.

Kamerayla İzdivaç
Her sabah Türkiye’de milyonlarca insan ‘Esra Erol’la İzdivaç’ programını izlemek için ekranlarının karşısına koşuyor. Televizyon programında evlendirilmek üzere seçilmiş insanların her türlü hayalleri ve korkuları göz önüne serilirken, hem stüdyodaki hem de Türkiye’nin her yerinde televizyon başındaki izleyiciler de, onların hikayelerine kilitleniyorlar. Yönetmen Doğa Kılcıoğlu “Kamerayla İzdivaç”ta bütün bunları aktarırken, bazı şeyleri görmenin ve anlamanın tek yolunun samimiyet olduğunu bu filmle hatırlatıyor.

Ordu’da Bir Argonot ve Pippa’ya Mektubum 15 Şubat Pazartesi, Kamerayla İzdivaç ise 16 Şubat Salı AFM Fitaş sinemasında gösterilecek. Biletler MyBilet’ten temin edilebilir.

Daha fazla bilgi için: 2010.ifistanbul.com