Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali yolda

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla gerçekleştirilen !f İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali yaklaşıyor

MERAKLA BEKLENENLER

"Yaman Tilki/Fantastic Mr Fox", "Precious", "Hizmetçi/The Maid", "An Education/Aşk Dersi", "Çılgın Kalp/Crazy Heart", tek gala olarak sunulacak Peter Jackson'ın son filmi "Cennetimden Bakarken/The Lovely Bones" ve "Un Prophet / Yeraltı Peygamberi" festivalin ilgi çeken filmleri. Yeraltı dünyasının karanlık ve kasvetli labirentini anlatan ve Sight & Sound dergisince 2009'un en iyi filmi seçilen "Yeraltı Peygamberi" ile son dönemde İran'da büyüyen yeraltı kültürüne bir bakış niteliğindeki "Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok" dikkat çekenler arasında. Film, resmi izin olmaksızın 17 günde çekilmiş.

PİPPA'YA MEKTUP VAR

Bu yıl Türkiye'den genç yönetmenlerin dikkat çeken yapımları da dünya prömiyerlerini !f İstanbul'da gerçekleştirecek. Bu filmlerin arasında Yönetmen Bingöl Elmas'ın "Pippa'ya Mektubum" filmi de var. Elmas, yine otostopla ama bu kez siyah bir gelinlikle yarım kalan bu yolculuğu tamamlamaya çalışıyor. Yönetmen bu yolculukta karanlık ve ders verici bir üslup takınmıyor.

 

KÜRT AÇILIMI FESTİVAL 'AÇILIMI'NA İLHAM OLDU

 

Festivalde Kürt Sineması'nın son yıllarda öne çıkan en iyi örneklerinden birkaçı da "Açılım" bölümünde sunulacak. Norveç asıllı yönetmen Hisham Zaman'ın sınırlar arasında hareket halinde ve köşeye sıkışmış insanların hikayelerini işlediği "Kış Ülkesi/Winterland" ve "Bawke" adlı filmleriyle Doug Aubrey imzasını taşıyan ve peşmergelerin yakın tarihini anlatan "Kurdi/Kürdî" gösterilecek. Bu bölümdeki kısa filmler ise "Göçmen", "Ekmek", "Bir Telefon Hikayesi", "Karlı Düşler" ve "Sis Aşiretinden Bir Kadın" olacak.