Çünkü gerçekleri bilmelisiniz...

 

 

'Pippa'ya mektubum' geliyor

Bingöl Elmas, İtalyan sanatçının yürüyüşünün Türkiye ayağını tamamlamıştı.

İtalyan sanatçı Pippa Bacca'nın yarım kalan barış yolculuğunun Türkiye ayağını tamamlayan Bingöl Elmas'ın ''Pippa'ya Mektubum'' isimli belgeseli Diyarbakır'da sinemaseverlerle buluşacak.

Kayapınar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Ceren Kadın Derneğinin iş birliğiyle düzenledikleri film etkinliği kapsamında Bingöl Elmas'ın ''Pippa'ya Mektubum'' belgeselinin 3-7 Martta ücretsiz izlenime sunulacağı, etkinlik kapsamında Elmas'ın söyleşiye de katılacağı bildirildi.

Filmde siyah gelinlikle ve otostopla ''barış gelini''nin yarım kalan yolculuğunu sürdürmesinin anlatıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

''Yolculuk Pippa'nın son otostop yaptığı yerden başlayıp Suriye sınırında son buluyor. Bu yolculukta Pippa'ya olanlardan, 'erkeklik' hallerinden bahsedilirken bir yandan da Türkiye'de kadın olmanın gerçekliğiyle yüzleşiliyor. Erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film. Bir kadın belgeselcinin güven, barış, korku ve kötülük üzerine sorgulamaları, sesli düşünmelerini konu edinen bu belgesel İstanbul'dan sonra Diyarbakır'da izleyiciyle buluşuyor.''

Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile 8 Mart 2007'de Milano'dan barış ve güven mesajı vermek amacıyla gelinliklerle yola çıkmıştı. İki sanatçı, Balkan ülkeleri ve Türkiye üzerinden kara yoluyla otostop yaparak Tel Aviv'e ulaşmayı hedefliyordu. 19 Martta İstanbul'da birbirlerinden ayrılan iki sanatçı, farklı güzergahları izlemelerinin ardından Beyrut'ta yeniden buluşmayı planlıyordu. Ancak Bacca'dan 31 Martta İtalya'daki arkadaşına cep telefonundan kısa mesaj göndermesinin ardından haber alınamamıştı. Sanatçının en son Gebze'de görüldüğü ve kredi kartıyla son harcamayı 31 Martta öğle saatlerinde Gebze'de yaptığı belirtilmişti. Bacca'nın cesedi, son olarak Gebze ilçesi D-100 kara yolu Mc Donalds civarında birlikte görüldüğü, hırsızlık suçundan sabıkalı Murat Karataş'ın yakalanması ve yer göstermesi üzerine, Tavşanlı köyü yakınlarında çalıların arasında bulunmuştu.

A.A.