’Pippa’ya mektubum’ belgeseli Diyarbakır’da


Milano’dan otostopla yola çıkan ve Türkiye’de uğradığı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Pippa Bacca’nın yarım kalan yolculuğu çekilen belgesel filmle tamamlandı. Yönetmenliğini Bingöl Elmas’ın yaptığı ’Pippa’ya Mektubum’ adlı belgesel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Diyarbakır’da ücretsiz olarak gösterime girecek.

Kayapınar Belediyesi ile Ceren Kadın Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında film etkinliği düzenlenecek. Film etkinliklerinden yönetmen Bingöl Elmas’ın ’Pippa’ya Mektubum’ belgeseli 3-7 Mart’ta Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Sinema Salonu’nda ücretsiz olarak gösterilecek. 3-5 Mart tarihleri arasında saat 18.00’da gösterilecek olan belgeselin yönetmeninin katılacağı gösterim ise 6 Mart’ta saat 13.00’de gösterilecek. Film gösteriminin ardından yönetmen Elmas Bingöl’ün katılacağı bir söyleşi de yapılacak. Dünya barışı için beyaz gelinlikle, Milano’dan otostopla yola çıkan Pippa Bacca, Türkiye’de uğradığı bir saldırı sonucunda yaşamını yitirmişti.

’Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği irdeleniyor’

Pippa Baca’nın yaşamını yitirmesinin ardından yönetmen Bingöl Elmas, Pippa’nın bu yolculuğunu yarım bırakmayarak siyah bir gelinlikle tamamladı. Film, yönetmenin siyah gelinlikle ve otostopla ’Barış Gelini’nin yarım kalan yolculuğunu devam ettirmesini anlatıyor. Yolculuk Pippa’nın son otostop yaptığı yerden başlayıp Suriye sınırında son buluyor. Yolculukta bir yandan Pippa’nın başına gelenler irdelenirken, diğer yandan Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşiliyor. Bir kadın belgeselcinin güven, barış, korku ve kötülük üzerine sorgulamaları, sesli düşünmelerini konu edinen bu belgesel İstanbul’dan sonra Diyarbakır’da izleyici ile buluşuyor.

DİYARBAKIR-DİHA