Pippa’ya Mektubum

06 Mart 2010 Yazan Süleyman Şatır   

Kategori Haberler, Manşet, Yakinda

İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın yarım kalan barış yolculuğunun Türkiye ayağını devam ettiren Bingöl Elmas bu yolculuğu Pippa’ya Mektubum isimli bir belgesele dönüştürdü. Türkiye’deki ilk gösterimi, İf İstanbul  9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gerçekleştirilen film ulusal ve uluslararası festival yolculuklarına başladı.

İtalyan Sanatçı Pippa Bacca’nın beyaz bir gelinlikle Milano’dan başlattığı ve Kudüs’te son bulmasını planladığı “barış yolculuğu” bundan 2 sene önce Gebze’de bir saldırı ile son bulmuştu. Öldürülen sanatçı Bacca’nın yarım kalan yolculuğunu devam ettirmek  isteyen belgeselci Bingöl Elmas, Bacca’nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola çıktı.

Elmas, Bacca gibi otostop yaparak, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısına kadar bu barış yolculuğunu devam ettirdi. 11 gün süren bu yolculukta, barışın, insana güvenin, kadın olmanın izini sürdü. Bu izleri ve yolda rastladığı Insana dair öyküleri kendi kamerasına kaydetti.

Bingöl Elmas, belgeseli, “Filmde, Pippa’ya olanlardan, ‘erkeklik’ hallerinden bahsedilirken bir yandan da Türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşildi. Erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film”  diye tanımlıyor.

http://sinemam.net/pippa-ya-mektubum/#more-14127