Kültür Sanat  

 
İtalyan Pippa Bacca'nın yolculuğu belgesel oldu
Özlem ESMERGÜL MAGAZİN
07.03.2010
 
Milano'dan, üzerinde gelinlikle başlattığı barışa yolculuğunun Türkiye ayağında öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca, bir filme konu oldu. Belgeselci Bingöl Elmas, 'Pippa'ya Mektubum' adlı filminde, Bacca'nın yolculuğunu siyah gelinlikle tamamladı
 
İtalyan sanatçı Pippa Bacca'nın, beyaz bir gelinlikle Milano'dan başlattığı ve Kudüs'te son bulmasını planladığı 'barış yolculuğu', bundan iki yıl önce Gebze'de bir kamyon şoförü tarafından öldürülmesiyle son bulmuştu. Bacca'nın yarım kalan yolculuğunu belgeselci Bingöl Elmas tamamlamaya karar verdi. Bacca'nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola devam eden Elmas, yolculuğunu Bacca gibi otostop yaparak gittiği Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda tamamladı. 11 gün süren bu yolculukta; barışın, insana güvenin, kadın olmanın izini sürdüğünü belirten Bingöl Elmas, bu izleri ve yolda rastladığı öyküleri de 'Pippa'ya Mektubum' adıyla belgesel filme çekti. Elmas, Türkiye'deki ilk gösterimi, İf İstanbul 9. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde gerçekleşen ve şu an uluslararası festivallerde gösterilen filmini şöyle anlattı: 

YAPIMCISI FRANSIZ ŞİRKETİ 
"Filmde, Pippa'ya olanlardan, 'erkeklik' hallerinden bahsederken, bir yandan da Türkiye'de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleştik. Erkeklere ait alanlarda; örneğin bir otobanda, bir kamyonda; kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film yaptık." Fransız kanalı Arte tarafından desteklenen 'Pippa'ya Mektubum'un yapımcılığını ise Fransız şirketi Article Z üstlendi. Yolculuk sırasında Bingöl Elmas'ı, beş kişilik bir yapım ve çekim ekibi izledi.


* ÜNLÜLERİN AZ BİLİNEN FOTOĞRAFLARI

* ÜNLÜLERİN ŞAŞIRTAN SIRLARI


* ÜNLÜLERİN ÇÖMEZLİK HALLERİ

* ÖYLE YERLERİNE DÖVME YAPTIRDILAR Kİ

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ

* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 
  • kalan karakter 1000

    onaylanan yorumlar “sabah.com.tr” ana sayfasındayorumla
     

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.