Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, aileleri ve gelenekleri tarafından kurgulanmış evcilikler oynuyor. Yönetmenliğini Bingöl Elmas'ın yaptığı "Evcilik" isimli belgesel, işte bu evcilikleri anlatıyor. Yani erken yaşta yapılan evlilikleri. Belgesel, 11.İF Uluslararası Bağımsız filmler Festivali, kapsamında ilk kez seyirci ile buluşuyor. 

Önceki filmleri  “Ağustos Karıncası”, “Transasya” ve “Pippa'ya Mektubum” ile belgesel severlerin yakından tanıdığı Bingöl Elmas, yeni filmi "Evcilik" ile bu kez objektifini "erken evliliklere" çeviriyor. Film, pek çoğumuzun geçmişte kaldığını düşündüğü, ancak hala çok can yakan “erken yaşta evlilik” sorununu ele alıyor. "Evcilik", erken yaşta evlenmiş ve bunun ağır sonuçlarına maruz kalmış dört karakterin hikâyesini anlatıyor. “Başlık parası”, “namusa helal gelmesin” gibi çeşitli nedenlerle, tanımadığı hatta yüzünü bile görmediği birisi ile evlendirilen çocukların trajedisini anlatan film, bu durumu engellemekte yetersiz kalan yasaları da eleştiriyor.

Filmdeki kahramanlardan biri "Evlilik mi? İnsanlar bana eziyet etmek için sıraya mı girmişti yoksa başka bir şey miydi, ben hâlâ adını koyamadım” sözleri ile yaşadıklarını ifade ediyor.

"Evcilik", 11 Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f İstanbul kapsamında 19 Şubat Pazar günü saat 14.30 AFM Fitaş Salonu'nda, 25 Şubat Cumartesi 19.00 Cinebonus Maçka G Mall'da seyirci ile buluşacak. Film ayrıca 01 Mart 2012 Saat 17:30' Ankara AFM CEPA Salon 2'de, 03 Mart 2012 Saat: 15:30 İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2'de gösterilecek.