Erken evliliği masaya yatıran belgesel 19 Şubat tarihinde AFM Fitaş Salon 1'de...
Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan erken evliliğin Türkiye'deki evliliklerin yarısını oluşturduğunu biliyor muydunuz? Yönetmenliğini Bingöl Elmas'ın yaptığı ve ilk gösterimini 11. !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gerçekleştirecek olan “Evcilik” isimli belgesel, işte bu evlilikleri konu ediniyor.
Hollanda Konsolosluğu’nun ve T.C. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleştirilen filmin yapımını, Asmin Film ve Kumbara Sanat Atölyesi Derneği üstlendi. 19 Şubat tarihinde AFM Fitaş Salon 1'de seyirci karşısına çıkacak olan film, erken yaşta evlenmiş ve bunun ağır sonuçlarına maruz kalmış dört karakterin hikâyesini anlatıyor.

Ağustos Karıncası (2005) ile Antalya'da Ulusal Belgesel Film Birincilik Ödülü'nü kazanan ve TransAsya (2008), Pippa'ya Mektubum (2010) gibi filmlerinden tanıdığımız Bingöl Elmas, filmle ilgili şunları söylüyor: “Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, aileleri ve gelenekler tarafından kurgulanmış evcilikler oynuyor. Ve erken evliliklerin sanıldığı gibi bir coğrafyası yok. Bu, bütün bölgelerin, bütün ülkenin derdi. Uluslararası sözleşmelere göre erken evlilik, çocuk istismarı, insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu. Filmdeki kahramanlarımızdan biri şöyle diyor: 'Evlilik mi? İnsanlar bana eziyet etmek için sıraya mı girmişti yoksa başka bir şey miydi, ben hâlâ adını koyamadım.'"

"Evcilik", 11 Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f İstanbul kapsamında
19 Şubat Pazar günü saat 14.30
 AFM Fitaş Salonu'nda,
25 Şubat Cumartesi 19.00
 Cinebonus Maçka G Mall'da seyirci ile buluşacak.

Film ayrıca 1 Mart 2012 Saat 17.30' Ankara AFM CEPA Salon 2'de,
3 Mart 2012 Saat: 15.30
 İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2'de gösterilecek.
sinema.genc