İSTANBUL - Erken evlilik, pek çoğumuzun geçmişte kaldı sandığı, ancak hâlâ çok can yakan bir sorun. Araştırmalara göre Türkiye'deki evliliklerin yarısı hâlâ erken evlilik. Yönetmenliğini Bingöl Elmas’ın yaptığı “Evcilik” isimli belgesel, işte bu evlilikleri konu ediniyor.
Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen filmin yapımını, Asmin Film ve Kumbara Sanat Atölyesi Derneği üstlendi.
Evcilik belgeselinde, erken yaşta evlenmiş ve bunun ağır sonuçlarına maruz kalmış dört karakterin hikâyesi anlatılıyor.
Daha once “Ağustos Karıncası”, “Transasya” ve “Pippa'ya Mektubum” isimli filmlerin yönetmenliğini yapan Bingöl Elmas, filmle ilgili şunları söylüyor. “Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, aileleri ve gelenekler tarafından kurgulanmış evcilikler oynuyor. ve erken evliliklerin sanıldığı gibi bir coğrafyası yok. Bu, bütün bölgelerin, bütün ülkenin derdi. Uluslararası sözleşmelere göre erken evlilik, çocuk istismarı, insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu. Filmdeki kahramanlarımızdan biri şöyle diyor: “Evlilik mi? İnsanlar bana eziyet etmek için sıraya mı girmişti yoksa başka bir şey miydi, ben hâlâ adını koyamadım.”
İlk kez İstanbul'da !f kapsamında seyirci ile buluşan Evcilik, 1 Mart Saat 17:30'da Ankara AFM CEPA Salon 2'de, 3 Mart Saat: 15:30'da İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2'de gösterilecek.