"Ağustos Karıncası", "Transasya" ve "Pippa'ya Mektubum" adlı belgeselleriyle tanıdığımız yönetmen Bingöl Elmas, şimdi de çocuk gelinleri çekti. "Evcilik" ismini taşıyan belgesel !f İstanbul'dan sonra Ankara ve İzmir'de...
İSTANBUL- Erken evlilik, pek çoğumuzun geçmişte kaldı sandığı, ancak hâlâ çok can yakan bir sorun. Araştırmalara göre Türkiye'deki evliliklerin yarısı hâlâ erken evlilik. Yönetmenliğini Bingöl Elmas’ın yaptığı “Evcilik” isimli belgesel, işte bu evlilikleri konu ediniyor.

Hollanda Konsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen filmin yapımını, Asmin Film ve Kumbara Sanat Atölyesi Derneği üstlendi. Evcilik belgeselinde, erken yaşta evlenmiş ve bunun ağır sonuçlarına maruz kalmış dört karakterin hikâyesi anlatılıyor.

Daha önce “Ağustos Karıncası”, “Transasya” ve “Pippa'ya Mektubum”  isimli filmlerin yönetmenliğini yapan Bingöl Elmas, filmle ilgili şunları söylüyor. “Dünyanın pek çok ülkesinde çocuklar, aileleri ve gelenekler tarafından kurgulanmış evcilikler oynuyor. ve erken evliliklerin sanıldığı gibi bir coğrafyası yok. Bu, bütün bölgelerin, bütün ülkenin derdi. Uluslararası sözleşmelere göre erken evlilik, çocuk istismarı, insan hakları ihlali ve bir halk sağlığı sorunu. Filmdeki kahramanlarımızdan biri şöyle diyor: “Evlilik mi?  İnsanlar bana eziyet etmek için sıraya mı girmişti yoksa başka bir şey miydi, ben hâlâ adını koyamadım.

11 Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, !f İstanbul kapsamında 12  VE 19 Şubat tarihlerinde seyirciyle buluşan belgeseli izlemek isteyenler 25 Şubat Cumartesi 19.00 Cinebonus Maçka G Mall'a gidebilir.

Film ayrıca 1 Mart 2012 Saat 17:30' Ankara AFM CEPA Salon 2'de, 3 Mart 2012 Saat: 15:30 İzmir Cinebonus Kipa Extra Balçova Salon 2'de gösterilecek.

FİLM EKİBİ

Yönetmen: Bingöl Elmas

Yapım Yönetmeni: Şirin Bahar Demirel

Görüntü Yönetmeni: Koray Kesik

Kamera: Caner Canerik, Bingöl Elmas

Kurgu: Ümit Kıvanç, Ercan Erdemir, Emrah Dönmez

Özgün Müzik: Nejla Melike Atalay

Yönetmen Yardımcısı: Özgür Küçüktülü, Aliye Düşünmez

Afiş Tasarım: Ümit Kıvanç