TransAsya

Basın Bülteni

TransAsya treni, bir belgesele konu oldu.

 

İki komşu ülke İran ve Türkiye arasında 2001 yılından beri yolcu taşıyan, Haydarpaşa'dan hareket edip Tahran'a kadar giden TransAsya treni, bir belgesele konu oldu..

 

Daha önce Ağustos Karıncası adlı belgeselle Altın Portakal alan yönetmen Bingöl Elmas'ın çektiği, yapımcılığını Şehbal Şenyurt'un üstlendiği TransAsya adlı belgesel film, dört gün süren yolculuk sırasında yaşanan vagon dolusu öyküleri anlatıyor. 2001 yılından beri yolcu taşıyan TransAsya treni, Haydarpaşa'dan Tahran'a kadar gidiyor. Filmde tren yolculuğu, Ömer Hayyam'ın, Fuzuli'nin, İbni Sina'nın memleketi İran'ın köklü tarih ve coğrafyasıyla harmanlanıp anlatılıyor.  

 

TransAsya farklı bir tren çünkü bu tren birbiriyle ilişkisi dostluk ve düşmanlık sınırlarında gezinen iki komşu doğu ülkesi olan İran ve Türkiye arasında gidip geliyor. Üstelik bu iki ülkede bir sürü ortak değerine, ortak geçmişine, en uzun sınır komşuluğuna rağmen birbirine yabancılaşmış halklar yaşıyor. Film, bu atmosfer ve politik söylemlerin yamacında TransAsya yolcularının “küçük” ama asıl olan öykülerini anlatmayı amaçlıyor, dünya halinin ahvalinin, TransAsya yolcusunun payına düşen, öykülerine yansıyan biçimini belirgin kılmayı önemsiyor. 

Kültür Bakanlığı'nın desteği ile çekilen TransAsya belgeseli, Antalya’da 45. Altın Portakal Film Festivali',Fas’ta FIDADOC SOUSS Agadir Uluslararası Belgesel Film Festivali, Amerika’da 13'uncu Boston Turk Festivali Belgesel ve Kisa Film Festivallerinde yarışma bölümlerine seçildi. Film ayrıca Adana’da 15. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin belgesel bölümünde gösterildi.